سایت اجتماعی پزشکی جنسی
بدانیم تا بمانیم
یکشنبه 13 شهریور 1390

پاسخ به سوالاتی در رابطه با اچ. آی. وی.( HIV ) و بیماری ایدز (AIDS)

یکشنبه 13 شهریور 1390

نویسنده :محمد

ایدز چیست ؟

یکی از بیماری های مهلکی که در بیست سال گذشته تمامی ۵ قاره جهان را فرا گرفته و تاکنون میلیون ها نفر را به هلاکت رسانده میلیون ها بچه یتیم بر جا گذشته و میلیون ها نفر را به معلویت کشانده بیماری ایدز است .

به گزارش خبرنگار ما، این بیماری دارو و درمان قطعی نداشته و تنها راه درمان پیشگیری است ایدز نام یک بیماری ویروسی است که سیستم دفاعی بدن انسان را مختل می کند .

نام بیماری ایدز(AIDS) از حروف اول کلمات زیر گرفته شده است و به معنی نقص ایمنی اکتسابی است:

(Acquired Immuno Deficiency Syndrome) یک سیستم دفاعی زیان دیده و معیوب نه تنها به وسیله ویروس اچ. آی. وی. که در مرحله اول به آن حمله ور شده آسیب دیده است بلکه همچنین با عفونت های دیگر مورد حمله قرار می گیرد.

این سیستم دفاعی آسیب دیده دیگر توانایی و قدرتی برای مقابله و کشتن ویروس هایی که تا پیش از این مزاحمتی برایش نداشتند را ندارد. ویروس اچ. آی. وی. دفاع بدن را روز به روز کاهش می دهد تا حدی که هر میکروبی حتی میکروبهای بسیار ضعیف هم فرصت پیدا می کنند که بدن را بشدت بیمار کنند.

همچنان که زمان می گذرد، شخصی که به ویروس اچ. آی. وی. آلوده شده است، نسبت به قبل بیشتر و بیشتر به بیماری مبتلا می شود، معمولاً چندین سال بعد از آلودگی و ورود ویروس به بدن، آن ها مبتلا به مریضی های خاص ناشناحته و عجیب متعددی می شوند. این مرحله ای است که به آن می گویند کسی به ایدز مبتلا شده است. وقتی که شخص به بیماری های وخیم خطرناک جدی دچار می شود و یا زمانی که تعداد سلول های دفاعی در بدن شخص آلوده زیر میزان مشخصی به شدت افت کرده باشد.

در کشور های مختلف تفاوت های اندکی در تعریف این مرحله وجود دارد که چه زمانی یک شخص را مبتلا به بیماری ایدز و یا هنوز شخص آلوده به ویروس اچ. آی. وی. بنامند.

ایدز (Acquired Immune Deficiency Syndrome) یک حالت به شدت وخیم است ودر این مرحله بدن دفاع بسیارضعیفی در برابر هر نوعی از عفونت و بیماری را دارد.

● اچ. آی. وی. چیست؟

اچ. آی. وی. یک ویروس است. ویروس موجود زنده بسیار کوچکی است که می تواند خودش را تکثیرکند و منتشر شود. اما نمی تواند به تنهایی از خودش زنده باشد. یک ویروس به بدن یک میزبان برای زندگی و تکثیر نیاز دارد.

زمانی که ویروس به بدن شخصی راه پیدا کرد، شروع به تکثیر یا به عبارت دیگر شروع به شبیه سازی و کپی از خودش درسلول های بدن این شخص می کند.

اچ. آی. وی. مخفف “ویروس نقص ایمنی انسان” است. در دنیا آن را با نام “Human Immunodeficiency Virus” می شناسند.  به کسانی که آلوده به اچ. آی. وی. شده اند اچ. آی. وی. مثبت “+HIV” و یا اچ. آی. وی. پوزتیو “HIV positive” می گویند.

یک ویروس می تواند سلول هایی که داخل آن جای گرفته و از آن تغذیه می کند را معیوب کرده و به آن آسیب برساند. این یکی از راه هایی است که بدن را آلوده کرده و بیماری را بوجود می آورد.

سیستم دفاعی بدن مجموعه ای از سلول ها است که در بدن شما با ویروس ها و عفونت ها مقابله می کند. در انسان، سیستم دفاعی بدن معمولا ویروس ها را به سرعت یافته و سریع می کشد.

اشخاص آلودگی به اچ. آی. وی. را از شخص دیگری که پِیش از این آلوده شده است دریافت می کنند. اگر آنها آلوده شدند همینطور می توانند آلودگی به ویروس را به شخص دیگر انتقال دهند.

در واقع این راهی است که اچ.آی. وی. شیوع پیدا کرده و منتشر می شود.

● چرا اچ. آی. وی. خطرناک است؟

اگر سیستم دفاعی بدن به ویروس حمله کرده و آن را می کشد، پس چرا اچ. آی. وی. یک مشکل است؟

ویروس های مختلف به قسمت های متفاوت بدن حمله می کنند. بعضی ها ممکن است به پوست، دیگری به شش ها و یا قسمت های دیگر حمله کنند. سرماخوردگی های عمومی هم به وسیله یک ویروس ایجاد می شوند. چیزی که ویروس اچ. آی. وی. را چنین خطرناک می سازد این است که مستقیماً سیستم دفاعی بدن را هدف قرار داده و به آن حمله می کند. جایی که معمولاً بدن را از شر ویروس ها رها می کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این ویروس خصوصاً به یک نوع مشخصی از سلول های سیستم دفاعی بدن حمله می کند که بدون آن مبارزه با سیستم دفاعی بدن برای ویروس مانند رفتن به تعطیلات و بسیار راحت است و اچ. آی. وی. می تواند در تمام بدن منتشر می شود.

این فرایند قابل رؤیت نیست وهیج راهی وجود ندارد تا بتوانیم با مشاهده اشخاص تشخیص بدهیم که شخصی آلوده به ویروس اچ. آی. وی. است.

ممکن است شخصی که آلوده به ویروس اچ. آی. وی. شده است، تا سال های سال کاملاً سالم به نظر رسد و خود را در سلامت کامل احساس کند. ممکن است که حتی ندانند که آلوده به ویروس هستند. سپس هنگامی که سیستم دفاعی بدن تقلیل یافت و ضعیف شد آن ها بطورشدید و روزافزونی نسبت به بیماری ها آسیب پذیر می شوند. بیماری هایی که معمولاً در شرایط طبیعی بسیار ساده درمان می شوند.

● آیا هر چیزی می تواند آلودگی به اچ.آی. وی. به وجود آورد؟

هر چیزی نمی تواند آلودگی به اچ.آی. وی. به وجود آورد به طور مثال تماس جنسی بدون محافظ تنها زمانی خطرناک است و ریسک آلوده شدن را دارد که یکی از طرفین آلوده به ویروس باشند. بنابراین اگر شریک جنسی شما ناقل اچ. آی. وی. نباشد، هیچ شکلی از سکس و یا نوع فعالیت جنسی بین شما باعث دریافت آلودگی و در نتیجه سرایت بیماری به شما نخواهد بود.

به طور مثال ویروس اچ. آی. وی. از طریق تماس جنسی واژینال، یا مقعدی و یا دهانی به شما انتقال پیدا نخواهد کرد، اما تنها در صورتی که هیچ کدام از شما آلوده به این ویروس نباشید.

شما همچنین از طریق خود ارضایی به ویروس آلوده نخواهید شد. – هیچ کدام از کارهایی که شما تنها با خودتان انجام می دهید باعث دریافت اچ. آی. وی. نخواهد شد.– اچ. آی. وی. تنها در صورتی انتقال خواهد یافت که یکی از اشخاص در تماس، قبلاً به ویروس آلوده شده باشد.

خطر در تماس های جنسی بیشتر درعدم شناخت کافی سوابق خونی شریک جنسی شماست. در هر صورت برای اطمینان از کاندوم استفاده کنید. مگر تا زمانی که مطمئن باشید که هیچ کدام از شما شریک جنسی دیگری ندارد و قبلاً آلوده به ویروس نشده است.

● آیا تنها اعتیاد تزریقی خطر انتقال ویروس اچ. آی. وی. را دارد؟

همه راه های اعتیاد، خطر آلوده شدن به ویروس اچ. آی. وی. را افزایش می دهند. توجه زیاد به اعتیاد تزریقی به دلیل خطر انتقال مستقیم از طریق سرنگ آلوده می باشد ولی این به معنی مطمئن بودن شکل های دیگر اعتیاد نیست.

احتمال ریسک پذیری و احتمال عدم استفاده از وسایل بازدارنده مانند کاندوم در صورت مصرف مواد مخدر، بسیار بالا خواهد بود.

حتی در خوشبینانه ترین حالت، به علت عدم کنترل کافی مغز ممکن است که از کاندوم “استفاده صحیح” نشود که این خود خطر یک رابطه مشکوک را بیشتر می کند و آنان را در معرض بیشتر خطر قرار می دهد.

●  چه گروه هایی بیشتر در معرض خطر ایدز قرار دارند؟

ـ کسانی که از پیوند های متعدد و دیالیز مکرر استفاده می کنند و رعایت احتیاط های همه جانبه را نمی کنند.
ـ معتادین تزریقی که از سرنگ و سوزن مشترک استفاده می کنند.
ـ همسران افراد مبتلا
ـ شرکای جنسی افراد مبتلا
ـ افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند.
ـ افراد خود فروش
ـ همجنسگرایان
ـ مبتلایان به هپاتیت و سل
ـ خالکوبی های دست جمعی
ـ مبتلایان به بیماری های آمیزشی و افراد مبتلا به زخم های تناسلی
ـ ملوانان و رانندگان عبوری از مرزها

●  منظور از تماس جنسی ایمن تر جهت مبتلا نشدن به ایدز چیست؟

منظور تماس هایی هستند که در آن خون و یا ترشحات درونی جنسی هیج یک از شرکای جنسی به بدن شخص دیگری انتقال پیدا نکند. اگر دو نفر با هم تماس جنسی داشته باشند حتی اگر یکی از آنها آلوده باشد،
در صورتی که تماس جنسی ایمن تر (Safer Sex) داشته باشند – عدم انتقال خون و یا ترشحات درونی مانند منی – هیچ امکانی برای انتقال بیماری وجود ندارد. برای مثال در آغوش گرفتن و معاشقه بدون نزدیکی و یا خود ارضایی دو طرفه از موارد سکس مطمئن است.
در بسیاری قسمت های دنیا مانند ایران و کشورهای خاورمیانه برداشت و آموزهای مردم از مطمئن ترین راه، عدم داشتن تماس جنسی قبل از ازدواج و عدم داشتن شرکای جنسی متعدد بعد از ازدواج است.

در نظر داشته باشید که در ارتباط با بیماری ایدز داشتن همسران متعدد برای مردان در کشورهای مسلمان در هر صورت داشتن شرکای جنسی بیش از یک شخص است و این اشخاص بایستی همه مسائلی را که دیگر اشخاص در ارتباط با سکس مطمئن رعایت می کنند، رعایت کنند.

اغلب جوانان آموخته اند که تا زمان ازدواج برای داشتن و تجربه تماس نزدیک صبر کنند، و بعد تنها با شریک زندگی شان نزدیکی داشته باشند. این یک راه بسیار خوبی برای در امان ماندن از آلوده شدن به ویروس اچ. آی. وی. است. تا زمانیکه زن و یا شوهر هیچکدام آلودگی نداشته باشند و همچنین کاملاً پایبند به هم باشند.

●  چه کسی نیاز به انجام آزمایش اچ. آی. وی. دارد؟

در صورتی که شما سابقه انجام هر کدام از رفتارهای خطرناک زیر را داشته اید:
استفاده از سوزن و سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی ( حتی برای یک بار)
ابتلاء به بیماری های آمیزشی (مثل سوزاک، سیفلیس، تبخال و زگیل تناسلی)
با فرد آلوده به ویروس اچ. آی. وی. تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید.

با فرد تزریق کننده مواد مخدر (حتی همسر) تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید.

با فرد دارای سابقه ابتلاء به بیماریهای آمیزشی تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید.

بدون اطلاع از سابقه ابتلاء فردی به بیماریهای آمیزشی تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید.

با فرد دارای سابقه روابط جنسی با مردان یا زنان دیگر تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید.

با فرد دارای سابقه روابط جنسی با نوع همجنس تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. (خصوصاً اگر رابطه بین دو مرد بوده و در این رابطه وی مفعول بوده باشد.)

با فردی که در نواحی پر خطر زندگی می کند، تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. (مناطقی که در آن آمارمیزان افراد آلوده به ویروس اچ. آی. وی. زیاد می باشد. مثلاً بعضی کشورهای آفریقایی، کشورهای تازه استقلال یافته روسیه، افغانستان و کشورهای ناحیه خلیج فارس) استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر قبل از تماس جنسی (تریاک، هروئین، قرص اکستاسی، حشیش، گرس و …. )

سابقه تجاوز و سوء استفاده جنسی قرار گرفتن
در صورتیکه پاسخ شما به هر یک از موارد فوق مثبت باشد، به پزشک خود و یا جهت گرفتن مشاوره و انجام آزمایش اچ. آی. وی. به مراکز درمانی و مشاوره نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنید.

●  آیا ایدز درمان دارد ؟

ایدز متأسفانه تاکنون هیچ درمان قطعی ندارد. ایدز کشنده است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، چیزی که نگران کننده است، این است که بسیاری از مردم گمان می کنند که برای ایدز درمان وجود دارد. این موضوع به آن ها احساس آرامش و اطمینان می دهد و ممکن است که به این دلیل به راه های مختلف قبول ریسک بکنند. متاسفانه این اشخاص در اشتباه به سر می برند چون برای ایدز هیچ درمانی وجود ندارد.

داروهای درمانی موجود جریان پیشرفت اچ. آی. وی. تا ابتلاء به بیماری ایدز را کند تر می کنند و در بعضی موارد می توانند که اشخاص آلوده را برای چند سال سالم نگه دارند.

در بعضی موارد مشاهده شده که داروهای آنتی بیوتیک بعد از گذشت چند سال ازعملکرد خود بازمی مانند و اثرمثبتی ندارند. در موارد خاصی هم مشاهده شده که تعدادی از بیماران از ایدز دوباره بهبود یافته و به زندگی با اچ. آی. وی. در دوره ده ساله بازگشته اند. اما آن ها باید در ادامه زندگی شان هر روز داروهای بسیار قوی استفاده کنند، چیزی که اثرات جانبی ناخوش آیند و بسیار خطرناکی دارند.
اما هنوز هیچ درمانی برای اچ. آی. وی. وجود ندارد و تنها راه برای سالم ماندن این است که آلوده نشویم. پیشگیری تنها درمان ایدز است.

 

● از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز علائم آن چه مدت زمان لازم است ؟
از زمان ورود ویروس به بدن تا زمان شروع علائم بیماری ایدز ، ممکن است حتی بیش از ۱۰ سال هم طول بکشد ، دراین مدت ، افراد آلوده ، از نظر ظاهری به هیچ وجه قابل تشخیص نیستند اما می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند .

از زمان ورود ویروس به بدن تا مثبت شدن جواب آزمایش خون ، ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد.

 

● ویروس HIV می تواند از چند طریق وارد  بدن انسان شود ؟
۱) از طریق خون و فرآورده های خونی آلوده
۲) تزریق با سرنگ های آلوده مخصوصا ” استفاده مجدد از سرنگ های یکبار مصرف و وسایل پزشکی که کاملا” استریل نشده باشند نظیر استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی.
۳) تماس جنسی با فردی که آلوده به ویروس ایدز می باشد
۴) استفاده مشترک از تیغ سلمانی ، مسواک و لوازم حجامت و خال کوبی که به ویروس ایدز آلوده شده اند.
۵) از مادر مبتلا به ایدز به کودک که ممکن است انتقال قبل از زایمان ، حین زایمان و بعد از زایمان اتفاق افتد . ضمنا ” نوزادان می توانند از طریق تغذیه با شیر مادر مبتلا به آلوده شوند.
در گذشته به علت عدم اطلاع از بیم اری ایدز و همچنین فقدان فن آوری آزمایشگاهی مناسب ، افراد زیادی در جهان که مبتلا به بیماری های خونی بود ند و به علت بیماری نیازمند تعداد بسیار زیادی کیسه خون و فرآورده های آن بودند به علت استفاده حتی یک کیسه خون آلوده ،مبتلا به ایدز شده اند . افر اد مبتلا نیز بدون آنکه بدانند این آلودگی را به همسر و فرزند خود منتقل نمودند . ولی درحال حاضر در سطح کشور خونهای اهدایی ، فرآورده های خونی ، اعضای پیوندی و نسوج بادقت کنترل شده و انتقال از این طریق گزارش نشده است.
● انتقال از روشهای زیر امکان پذیر نیست :
١- انتقال از طریق هوا
٢- انتقال ازطریق عطسه و سرفه
٣- دست دادن و بوسیدن
۴- استفاده مشترک از لوازم آشپزی مانند دیگ و چاقو
۵- استفاده از توالت های عمومی
۶- از طریق نیش حشرات و گاز جانوران
٧- از طریق شنا در استخرهای عمومی تهیه شده باشد HIV

٨- خوردن غذایی که توسط فرد آلوده به
٩- حضور در کنار فردمبتلا درتاکسی یا اتوبوس

● نحوه تشخیص ایدز چگونه است ؟
زمانی که ویروس عامل ایدز به بدن راه می یابد ، ، دو تا هشت هفته طول می کشد تا مورد شناسایی واقع شود . در افرادی که رفتارهای پرخطر داشته اند و نتیجه آزمایش آنها منفی بوده ، باید سه ماه بعد آزمایش را تک رار کنند و در صورت دارا بودن رفتارهای پرخطر ، این آزمایش هر شش ماه یکبار باید تکرار شود ،در ص ورت مثبت شدن نتیجه آزمایش ، به منظور م شخص شدن نهایی آلودگی ، لازم است چندین آزمایش دیگر نیز انجام شود.

●چگونه از ایدز ایدز پیشگیری  کنیم ؟

رعایت دستورات ذیل میتواند سبب پیشگیری از ایدز شود.

١- اجتناب از بی بند و باری های جنسی
٢- استفاده از کاندوم جهت برقراری ارتباط جنسی با فردی که باشد. از این (HIV) احتمال دارد مبتلا به ویروس عامل ایدز طریق یک فرد مبتلا می تواند در کنار همسر سالم خویش به زندگی ادامه دهد به گونه ای که کانون خانواده او از هم نپاشد.
٣- عدم استفاده از سرنگ و سوزن مشترک در اعتیاد تزریقی
۴- عدم استفاده از سوزن و تیغ مشترک در آرایشگاهها (نظیراستفاده از سوزن های مشترک جهت امور خالکوبی درآرایشگاههای زنانه ) ، مراکز فعال در زمینه حجامت ، و طب سوزنی
۵- قبل از بکار بردن هر گونه وسیله سوراخ کننده پوست ، باید از استریل بودن آن اطمینان حاصل شود.
۶- عدم استفاده از مسواک ، ناخن گیر ، تیغ صورت تراشی و برس بطور مشترک


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic